banner80

“Çiftçi Buğday Üretiminden Vazgeçiyor”

Eskişehir Ticaret Borsası (ETB) Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Zeydan, ülke genelinde yaşanan sıkıntıya dikkat çekerek, özellikle buğday üreticisinin büyük bir tehlike ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

“Çiftçi Buğday Üretiminden Vazgeçiyor”

Eskişehir Ticaret Borsası (ETB) Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Zeydan, ülke genelinde yaşanan sıkıntıya dikkat çekerek, özellikle buğday üreticisinin büyük bir tehlike ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

26 Aralık 2018 Çarşamba 17:24
“Çiftçi Buğday Üretiminden Vazgeçiyor”
banner100

Buğday üretiminde çiftçi büyük sıkıntı içerisinde olduğunu, gübre, zirai ilaç ve akaryakıt fiyatlarındaki artış üreticiyi buğday ekiminden uzaklaştırmaya başladığını da kaydeden Zeydan, bu durumun devam etmesi halinde önümüzdeki yıllarda buğdayda üretimin tüketimi karşılamaya yetmeyeceği tehlikesi olduğuna da dikkat çekti.

Buğday ekim alanları azalıyor
Buğday üreticisi girdi maliyetlerinin artmasına rağmen kâr oranının azalması ve önümüzdeki harman sezonunda oluşacak fiyatlamanın belirsizliği nedeniyle üretimden vazgeçtiğini de vurgulayan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Zeydan şöyle konuştu:
“Buğday ekim alanları her yıl hızla azalıyor. Çiftçi haklı olarak dane mısır gibi alternatif tarla bitkilerine yöneliyor. Verim değerleri yeni çeşitlerin ıslah edilmesi, yetiştirme tekniklerindeki gelişmeler, ekim nöbeti ilkelerinin uygulanması sonucunda artış gösterse de artan nüfusun beslenmesi için stratejik öneme sahip olan buğday ekim alanlarının acilen artırılması gerekiyor. Buğdaya yapılan destekler bölgesel olarak yeterli yağış altında, sulu-kurak farklılıkları dikkate alınarak arttırılmalıdır. Verimi ve kalitesi yüksek buğday çeşitlerine diğerlerinden daha fazla destek sağlanmalıdır.”

Ekim alanları artırılmalı
Verim değerleri yeni çeşitlerin ıslah edilmesi, yetiştirme tekniklerindeki gelişmeler, ekim nöbeti ilkelerinin uygulanması sonucunda artış gösterse de artan nüfusun beslenmesi için stratejik öneme sahip olan buğday ekim alanlarının acilen artırılması gerektiğine de dikkat çeken Başkan Zeydan şunları da söyledi:
“Devlet buğday alım fiyatlarını belirlerken elbette maliyetleri göz önünde bulundurmalıdır. Buğday fiyatlarındaki artış sertifikalı tohum, kimyasal gübre, akaryakıt, zirai ilaç ve elektrik gibi temel girdi fiyatlarının nispi artış oranı olarak gerisinde kalmakta ve buğday üretimi çiftçiye tatminkar gelir getirmemektedir. Bu koşullarda çiftçi kısmen üretimden vazgeçmekte ve kırsal nüfus azalmaktadır. Örneğin, 2010 da kırsal nüfus yüzde 23,7 iken, 2017 de yüzde 7,5 oldu. Bunun için buğdaya yapılan destekler bölgesel olarak yeterli yağış altında, sulu-kıraç farklılıkları dikkate alınarak arttırılmalıdır. Verimi ve kalitesi yüksek buğday çeşitlerine diğerlerinden daha fazla destek sağlanmalıdır. Hatta tarımsal üretimde desteklerin üretime başlamadan önce verilmesini sağlayacak bir uygulama geliştirilmelidir. Türkiye 2016 yılında 20,6 milyon ton, 2017 yılında ise 21,5 milyon ton buğday hasat etti. Aynı yıllarda sırası ile 4.22 milyon ton ve 4.99 milyon ton buğday ithal etti. 2018 yılının ilk yarısında ise 2,9 milyon ton buğday ithalatı gerçekleştirildi. (TUİK) Zamansız İthalat söylemleri ise özellikle ürün hasat mevsiminde piyasaları zarar endişesine maruz bırakmak suretiyle olumsuz yönde etkilemekte ve ürün fiyatlarının düşmesine yol açmaktadır. Üretici ürettiğine pişman olmaktadır.”

4,5 milyon hektar nadas alanı var
“Nadas alanların küçültülmesi için gerekli çalışmalar ivedilikle yapılmalıdır” diyen Ticaret Borsası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Zeydan,” TMO, Borsalar, Lisanslı depolar ve tarım ürünleri piyasasını düzenleyici diğer kurumlar üretimin devamlılığını sağlayacak şekilde aktifleştirilmelidirler. İthalatı azaltmayı üretimi çoğaltmayı hedefleyen, sürdürülebilir ve planlı, milli ve en az 15-20 yıllık ulusal tarımsal üretim ve hayvancılık politikaları oluşturulmalı ve sıkı sıkıya uygulanmalıdır kanaatindeyiz.”


Son Güncelleme: 26.12.2018 17:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner75

banner96