banner80

Tarihi Ve Doğal Zenginlikleriyle Saklı Cennet Sarıcakaya

Anadolu’nun Akdeniz’i olarak bilinen Sarıcakaya, son yıllarda adından sıkça söz ettiriyor. Sarıcakayalı çiftçilerin ürettiği ürünlerle tanınan Sarıcakaya, artık adrenalin ve macera tutkunlarının da adresi oldu.

Tarihi Ve Doğal Zenginlikleriyle Saklı Cennet Sarıcakaya

Anadolu’nun Akdeniz’i olarak bilinen Sarıcakaya, son yıllarda adından sıkça söz ettiriyor. Sarıcakayalı çiftçilerin ürettiği ürünlerle tanınan Sarıcakaya, artık adrenalin ve macera tutkunlarının da adresi oldu.

28 Eylül 2018 Cuma 12:49
Tarihi Ve Doğal Zenginlikleriyle Saklı Cennet Sarıcakaya
banner100

Anadolu’nun Akdeniz’i olarak bilinen Sarıcakaya, son yıllarda adından sıkça söz ettiriyor. Sarıcakayalı çiftçilerin ürettiği ürünlerle tanınan Sarıcakaya, artık adrenalin ve macera tutkunlarının da adresi oldu. Deniz-Kum-Güneş üçlüsünün sıradanlığından sıkıldıysanız, Eskişehir’in Sarıcakaya ilçesi size bambaşka bir tatil deneyimi sunuyor. Doğa ile baş başa kalıp kamp, trekking (dağ yürüyüşü) ve birçok ekstrem spor yapılabilecek bir yer olan Sarıcakaya, Eskişehir yaz turizminin gözdesi oldu.

PALMİYELER GÖZ KAMAŞTIRIYOR
Çifteler İlçesinden sonra www.eskisehirsonhaber.com ekibi olarak Eskişehir'in Antalya'sı olarak bilinen ve kış aylarında fazla kar görülmeyen ılıman bir havaya sahip Sarıcakaya ilçesini ve ilçede büyük-küçük, kadın-erkek herkesin gönlüne girmeyi başaran Belediye Başkanı Faruk Güler’i ziyaret ettik. İlçeye giden ana caddeye girdiğimizde şaşırmadık dersek yalan olur. Cadde boyu orta refüje dikilmiş palmiye ağaçları ayrı bir görünüm kazandırmış. Ege ve Akdeniz’de çok sık görmeye alıştığımız Palmiye ağaçlarını Sarıcakaya ilçesinde görenler, ilk kez gelmişler ise “Ege veya Akdeniz’e mi geldik?” diye bir birlerine sormalarında haklılar. Çünkü Sarıcakaya İlçesinin iklimi Akdeniz İklimine çok yakın.
Başkan Güler bizi önce makamında konuk etti. Daha sonra ilçenin tarihi, turistik yerlerini, kadınların ekmek pişirdikleri mahalle fırınlarını, kuşkonmaz paketleme tesislerini gezdirdi.

ANADOLUNUN AKDENİZİ 

Sarıcakaya İlçesi 1958 yılında ilçe olma hüviyetini kazanmış. İlçenin başlıca geçim kaynağı tarım. 200 rakımlı, çevresi yüksek dağlarla çevrili olan ve mikro klima iklim özelliği gösteren şirin bir ilçe Sarıcakaya. Ortasından Sakarya Nehri akmakta. Burası aynı zamanda bir Çukurova özelliği gösteriyor. Eskişehir'in Sarıcakaya İlçesine gidenleri palmiye ağaçları karşılıyor. 

“Anadolu’nun Akdeniz’i” sloganıyla yola çıkan Sarıcakaya Belediyesi ilçenin girişine pek çok palmiye ağacı dikti. Sarıcakaya Belediye Başkanı Faruk Güler, palmiyelerin ilçenin tanıtımına büyük katkısı olduğunu söyleyerek, “İlçemizi tanıtacağımız zaman ürünlerimizi tek tek saymıyoruz. Bizim ilçemizde palmiye ağaçları var diyoruz. İnsanlar ilk etapta şaşırıyorlar, sonra Anadolu’nun Akdeniz’i olduğumuzu söylüyoruz. Eskişehir’de kar varken burada biz yazı yaşıyoruz” dedi.

SARICAKAYA MARKA OLACAK

Eskişehir'in Antalya'sı olarak bilinen ve kış aylarında fazla kar görülmeyen ılıman bir havaya sahip Sarıcakaya'nın, bu hazırlana proje ile marka olma yönünde emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğini dile getirdi.
Başkan Güler, hayata geçirdikleri projelerden bahsetti. Sarıcakaya Belediyesi tarafından hazırlanan Atv Motor Safari ve Paintball Merkezi Projesi’nin, Bursa Eskişehir Bilecik Kütahya Kalkınma Ajansı’ndan destek gördüğünü dile getiren Başkan Güler, bu kapsamda Sarıcakaya İlçesini daha iyi tanıtacaklarını söyledi.

“30 YILDA YAPILAMAYAN İŞLERİ BAŞARDIK”
Hükümet tarafından ilçeye çok ciddi yatırımların geldiğine de dikkat çeken Güler, şunları da anlattı: ”Göreve geldiğimizden beri büyük bir özveri ile çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz. Belediyeciliğin birtakım görevleri var. Bu görevleri, halkımıza karşı sorumluluğumuz gereği yerine getiriyoruz. 30 yılda yapılamayan işleri başardık. Örneğin bordürle beraber 245 bin metrekare kilitli taş yapımını ilçemizde ve mahallelerimizde gerçekleştirmiş durumdayız. Halkımıza şu duyuruyu yapmak istiyorum. 2018’in sonuna kadar inşallah ilçe ve mahallelerimizdeki kilitli taş döşemelerinin yüzde 95’ini bitirmiş olacağız. Vatandaşımız evinden çıktığında toprağa değil, kilitli taşa basacak, çamur derdi çekmeyecek. Bir diğer önemli hizmetimiz; ilçemize 3 yemekhane kazandırdık. Bunlara yemekhane diyoruz ama bunlar aslında düğün salonu.”

“BAKANLIĞI DÖNEMİNDE NABİ HOCANIN İLÇEMİZE ÇOK CİDDİ HİZMETLERİ OLDU”
İlçemize yaptığımız yatırım ve hizmetleri anlatırken, özellikle Sayın Bakanımız Prof. Dr. Nabi Avcı’dan söz etmeden geçmek istemiyorum. Kendisinin hem Milli Eğitim Bakanlığı hem de Kültür ve Turizm Bakanlığı dönemlerinde ilçemize çok hizmeti oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan hibeler aldık, sokak iyileştirmelerini kendileri sayesinde yaptık. İlçemize 2 bin 500 metrekare inşaat alanına sahip Halk Eğitim Merkezi’nin inşaatı yine kendisinin sayesinde başladı. Kapalı spor salonu, İmam Hatip Lisesi ve ortaokulu ek binası, anaokulu, kültür evi ve gençlik merkezi ilçemize yapılan diğer önemli yatırımlar. Sayın Bakanımızın yanı sıra tüm milletvekillerimize, Harun Karacan ve Prof. Dr. Emine Nur Günay’a şükranlarımızı sunuyorum. Sağ olsunlar bize bir telefon kadar uzaktalar. İlçemize hizmetleri için kendilerine de teşekkür ediyorum.”

“NEHİR KENARINDAKİ 30 DÖNÜMLÜK ALAN YAŞAM ALANINA DÖNÜŞTÜ”

Sarıcakaya Belediye Başkanı Faruk Güler, bir önemli konuya da şöyle dikkat çekti:
“2014 yılında göreve geldiğimizde Sakarya Nehri kenarında bulunan 30 dönümlük atıl bir alan vardı. Biz burayı farklı projelerle canlandırmak için çok çaba sarf ettik. Burayı bedelsiz olarak Eskişehirspor’a vermek istedik. Ama maalesef 2 yıl bekledik ve burasıyla ilgili bir çalışma yapamadılar. Sonrasında burayı özel sektöre devrettik. Özel sektör burada 15 adet bungalov tipi ev ile konaklama imkânı oluşturdu. Bunun yanı sıra aqua parklı bir açık yüzme havuzu yapıldı. Kısa zamanda bu havuzumuzun açılışını yapacağız. 3 katlı bir restoran yapıldı, organik tarım uygulamaları ile ilgili gelen yerli ve yabancı turistlere bu lezzetler sunulmakta. Olta balıkçılığı için bir buçuk dönüm üzerine kurulu yapay suni havuz var. Bu havuzda hem balık yetiştiriliyor, hem de ördek, kaz gibi hayvanlar yetiştiriyorlar. Bu arazi üzerine bir go-kart pisti yapıldı. Yürüyüş yolları, marinası, kano indirme- bindirme terminalleri var. Terapi merkezi olarak inşa edilen tuz ve saman odaları var. Yine mini hayvanat bahçesi yapımı sürüyor. Yani bu 30 dönüm alan içinde dolu dolu her şeyin olduğu bir yaşam alanına dönüşmüş durumda. Yerli ve yabancı turistlere eko turizmin bütün özelliklerini göstermeyi hedefliyorlar.”

HER MAHALLEYE BİR YEMEKHANE VE FIRIN

Ekmekten yola çıkan Başkan Güler, “her mahalleye iki fırın” kampanyası başlatarak gerçekleştirmiş. Mahallelere ekmek fırını yapan Başkan Güler, burada üretilen ekmeklerin pazarlarda ve Kadınlar Kooperatifinin hizmet verdiğini dükkanda satıldığını söyledi. 
Ekmeklerin en büyük özelliği ise Sarıcakaya’da üretilen buğday ve odun ateşinde kara fırın olarak adlandırılan fırınlarda pişmesi. Yapılan ekmekleri yetiştirmekte bazen zorlandıklarını, rağbetin çok olduğunu söyleyen Faruk Güler, “Biz her zaman kadınlarımızın arkasındayız, kadınlarımıza destek olacağız ki daha çok gelişelim” dedi.

SARICAKAYALI KADINLAR ÜRETİME DESTEK VERİYOR

Başkan Faruk Güler, ilçedeki kadınları kooperatif kurarak bir araya getirmeyi başarmış. Sarıcakaya Kadın Kooperatifi üyeleri, yüzde 100 organik yöresel lezzetlerin üretimi ve satışı yaparak kendi bütçelerinin yanı sıra üreticilere ve ilçe ekonomisine de büyük katkı sağlıyorlar. 
Sarıcakaya Belediye Başkanı Faruk Güler, belediyenin destekleri ile Kadın Kooperatifi üyeleri tarafından tamamı organik olan yapılan yöresel lezzetlerin üretimi ve satışı hakkında bilgi verdi. 
Başkan Güler, tamamı Sarıcakaya’da yetişen sebze ve meyvelerde üretilen organik salça, komposto, marmelat, reçel, turşu gibi pek çok yöresel lezzetin Sarıcakayalı kadınlar tarafından üretildiğini söyledi.
Güler, “Yöresel ürünlerimizin tanıtımını yapmak adına Kadınlar Kooperatifi’ne tam destek veriyoruz. Kadınlarımıza bir dükkân ve imalathane tahsis ettik. Böylece ilçemizde yetişen ürünlerden yöresel lezzetlerimizi üreterek satma ve ilçemizi tanıtma imkânı yakalıyorlar. Bu ürünleri yerli ve yabancı turistlerin beğenisine sunuyoruz” diye konuştu.

“BELEDİYE BAŞKANI DESTEK OLDU”
Sarıcakaya Kadın Kooperatifi Başkanı Kadriye Okur ile de sohbet ettik. Girişken ve çalışkan bir başkan. Okur, kooperatiflerinin 2004 yılında kurulduğunu ve kendisinin bu süreden beri görevde olduğunu belirtti.
Sarıcakaya Kadın Kooperatifinde 370 üyenin aktif olarak görev aldığının altını çizen Okur, “Kooperatifimizin kurulduğu dönemde seracılık çok bilinmiyordu. Sera kurmak amacıyla Kadın Kooperatifimiz kuruldu. Bakanlık bize hibe ve desteklemelerde bulunabileceklerini söylediler. Bu sayede seralar da alındı. Bu konuda sağ olsun Sarıcakaya Belediye Başkanımız Faruk Güler çok destek oldu. Satış mağazamızın açılmasında çok destek oldu. Onun desteği ile üretimimizi arttırdık ve bir satış mağazasında yerli ve yabancı turistlere sunma imkânı bulduk” diye konuştu.

“SARICAKAYA'NIN 100 YILLIK SU SORUNU ÇÖZÜLDÜ”

Sarıcakaya ilçesinde yaklaşık 100 yıllık içme suyu hattı baştan aşağıya yenilenirken, halkın uzun yıllar sağlıklı su tüketimi sağlanmış.
Sarıcakaya’nın “Kalabağı” olarak söylenen ve eski adıyla Hacı Gavas suyu olarak bilinen hat, Bozaniç dağı Aliler Deresi mevkiinden yaklaşık 2 kilometrelik bir mesafeden zorlu şartlar altında getirilmiş. 
İmar içinde kalan kısımların yenileme işlemi yapılarak getirilen bu hat sayesinde Sarıcakaya’nın önümüzdeki 100 yıl boyunca su sorunu yaşaması ortadan kaldırılmış. Gelecek kuşakların “su savaşları yaşayacakları” diye suyun önemine dikkat çekildiği bu günlerde ilçenin su sorunun yapılan yeni hat ile çözülmesi önemli. Bu konuda Başkan Güler’i kutlamaz isek haksızlık yapmış oluruz.
İki kilometre uzaklıktan
Sarıcakaya Belediye Başkanı Faruk Güler, ilçe merkezindeki 5 çeşmeden bu suyun kesintisiz olarak akıtılmasının sağlandığını vurgulayarak, “Yaklaşık 100 yıl önce yapıldığı belirtilen ve Kalabak suyuna benzerliğiyle de dikkati çeken bu içme suyumuzun hattını yeniledik. İki kilometre uzaktan Bozaniç kayası eteklerinden çıkan bu hattı tamamen yenileyerek önümüzdeki 100 yıl boyunca su sorununun yaşanmasını ortadan kaldırılmış olduk” dedi.

FABRİKA GİBİ BELEDİYE

Sarıcakaya Belediyesi, ilçe genelinde kullandığı park ve otobüs duraklarında kullanılan oturma grupları ve banklarını kendi bünyesinde üretiyor.
Sarıcakaya Belediyesi, Park ve Bahçeler Müdürlüğü şantiyesinde bulunan atölyede, gölgelikli oturma bankı ve piknik masası gibi farklı kullanımlara yönelik mobilya imalatı yapılıyor. Üretilenler, ilçe merkezinde ki parkların yanı sıra tüm mahallelerde de kullanılıyor. 
Park-Bahçe Müdürlüğü şantiyesinde son derece modern tarzda üretim yapıldığını söyleyen Belediye Başkanı Faruk Güler, konuşmasına şöyle devam etti: 
"İlçe merkezimizde dâhil olmak üzere tüm mahallelerimizde ihtiyaç duyulan gölgelikli oturma bankı ve piknik masası ve banklarımızı kendimiz üretmekteyiz. Konusunda tecrübeli personelimizce bu ürettiğimiz ürünlerimiz de yine ekiplerimizce park, yol kenarı ve yeşil alanlara monte edilerek güzel bir görünüm kazandırıyoruz. Bu şekildeki üretimle maliyeti de önemli ölçüde düşürüyoruz. Kendi yağımızla kavruluyoruz".

“KİLİT TAŞ FABRİKASI FAALİYETE GEÇTİ”
“Sarıcakaya Üretiyor, Türkiye Güçleniyor" sloganıyla sözlerine başlayan Başkan Faruk Güler, kilit taş üretiminin önemine şu sözlerle dikkat çekti. 
“Taşımızın kalitesinin üst seviyede olduğunu her zaman görüyoruz sadece taş üretimi yapmıyoruz yağmur oluğu bordür gibi ürünleri de üretiyoruz diye sözlerine devam eden Güler, Türkiye’nin en büyük tesisiyiz. 1 Nisan 2014’te göreve geldiğimizde ilk büyük icraatımız yıllardır kapısına kilit vurulan kilit taş fabrikasını modernize ederek faaliyete geçirmek oldu. Fabrika için Afyon’dan elek getirterek ihtiyaç duyulan tonajlı kumu da kendimiz üretmeye başladık.”
Güler, hedeflerinin ilçedeki tüm yolların hepsini kilit taşı ile döşemek ve sadece Sarıcakaya için değil, tüm ilçelere de üretilen kilit taşını da götürmeye hazır olduklarını da vurguladı.

ATV MOTOR SAFARİ VE PAİNTBALL MERKEZİ
BEBKA tarafından kabul edilen 125 bin lira bütçeli proje kapsamında Sarıcakaya ilçesinin tarımdan sonra turizme de ev sahipliği yapacak. Projenin önemi vurgulayan Güler, sözlerine devam etti: "BEBKA ile birlikte yürütülen çalışma sonrasında ilçeye kazandırılan safari paintball ve ATV merkezi için 125 bin lira hibe aldık. Bu hibe ile 10 adet ATV, 20 kişilik paintball seti alarak ilçe turizmini canlandırmak adına önemli bir adım atmış olduk. Bugün geldiğimiz noktada ATV Motor Safari ve Paintball Merkezi'nin açılışı gerçekleştiriyoruz. Sarıcakaya'yı sadece doğası ve iklimi ile değil ekstrem sporlarının merkezi yapmak için de yaptığımız projelerle tanıtmaya çalışıyoruz. Bundan sonraki süreçte de en kısa zamanda bu çalışmalarımızla vatandaşlarımızı buluşturarak ilçemizi turizm alanında da turist çeken bir konuma getirmek istiyoruz".

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN 'YATAY MİMARİ' ÖNERİSİNE DESTEK
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir süre önce yapılan Şehircilik Şurası’nda dile getirdiği "yatay mimariden yanayım" çağrısına Eskişehir’in Sarıcaya ilçesindeki vatandaşlar da tek tip projelerle destek veriyor.
Sarıcakaya Belediye Başkanı Faruk Güler, 2014’de göreve gelir gelmez Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın düşüncesinin farkında olduklarını, Beylikova ilçesine de verdiklerini söyledi. Güler,” Mesela ben Gölbaşı’nın projelerine bedel ödemeden sahip oldum. Beylikova da, Sarıcakaya’nın projelerini kullanıyor” diye belirtti.
Başkan Güler, yatay tip projeden faydalanarak ev yapan Sarıcakayalı vatandaşların, bu konutların yöresel ve köy şartlarına uygun yapıldığın anlattı. Güler, ”Belediyenin 2004’den bu yana hayata geçirmiş olduğu bu projelerden çok sayıda ilçe halkı yararlandı. Bunun için bedel ödemediler. Herkesin aile büyüklüğü ve ihtiyaçlarına göre çeşitlendirilmiş. Hem maddi olarak, hem de ilçede yaşayanların beklentileri karşılayan bir proje” dedi.

 TÜRKİYE’NİN KUŞKONMAZ İHTİYACINI SARICAKAYA KARŞILIYOR
Sarıcakaya ilçesinde 10 yıl önce hobi olarak “Kuşkonmaz” üretimine başlanan Sarıcakaya da 350 dönümlük alanda yapılan üretim ile Türkiye’nin iç piyasasındaki bütün ihtiyacı karşılıyor.
Mikroklima özelliği ile İç Anadolu Bölgesi’nde Akdeniz iklimi yaşanan Sarıcakaya ilçesinde 10 yıl önce hobi olarak ekildi. İklimi itibariyle kuşkonmazın üretimine çok uygun bir mikroklima özeliğine sahip olan Sarıcakaya ilçesinde yıllık 50-60 ton civarında kuşkonmaz üretiliyor.
 “Vitamin bakımından oldukça zengin”
A, B1, B2, B6 ve C vitaminleri açısından zengin olan kuşkonmaz, lifli bir sebzedir. Folik asit, fosfor ve potasyum içerir. Kuşkonmaz bu içeriğiyle güçlübir idrar söktürücüdür. Kum döktürücü etkisi vardır. Gözlere de iyi gelir. Kalbi güçlendirme ve kanı temizleme özelliği olan kuşkonmaz, sindirimi kolaylaştırır. Kuşkonmaz eski çağlardan beri afrodizyak olarak bilinir. 

SARICAKAYA BOSNA-HERSEK'İN KLADANJ BELEDİYESİ İLE KARDEŞ 
206 yılında Kladanj Belediye Başkanı Yusuf Cavkunoviç ile Sarıcakaya Belediye Başkanı Faruk Güler kardeş şehir sözleşmesini imzalayarak yapılan protokolla Bosna-Hersek’in Kladanj Belediyesi ile Sarıcakaya Belediyesi "Kardeş belediye” olmuşlar. 
Başkan Güler, kardeş şehir projesinin önemi şöyle anlattı: 
”Bosna-Hersekliler bizim kendi insanımız ve birçok ortak noktamız var. En başta da inanç noktasında ortak noktalarımız var. Malum Bosna-Hersek bizim için Evlad-ı Fatihan’dır. Onların Bilge Kral olarak adlandırdıkları Aliya İzzetbegoviç son anlarında Bosna-Hersek’i Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a vasiyet ederek, Türkiye’nin sahip çıkması gerektiğinden bahsetmiştir. Dolayısıyla bizim için onlar İstanbul’a açılan bir kapıdır. Bosna-Hersek ile bizim aramızda ezelden beri var olan bu kardeşlik şimdi daha da pekişmiş olacak. Kültürel ve sosyal anlamda birbirimize birçok etkileşime girerek yardımcı olacağız”.
sarıcakaya düden ile ilgili görsel sonucu

GİZEMLİ MAĞARA KEŞFEDİLMEYİ BEKLİYOR
Sarıcakaya doğal güzellikleri ile dikkat çekmeye devam ediyor. Bu güzellikler içerisinde yer alan ve gizemiyle adeta göz kamaştıran Düden Mağarası, Düden Deresi’nin oluşturduğu küçük bir vadinin içerisinde yer alıyor. Beyyayla Mahallesi sınırları içerisinde yer alıyor. Yatay gelişmiş yarı aktif bir mağara olan Düden, 425 metre uzunluğa sahip. Eşine az rastlanır şekilde Düden Mağarasının iki ucu da açıkken, içinde yer altı deresi, yer yer göller ve damlataşlar bulunuyor. Düden Mağarası’nın varlığından birçok Eskişehirlinin haberi yokken, Sarıcakaya Belediyesi son zamanlarda yaptığı girişimlerle mağarayı turizme kazandırmak adına çabalıyor.
Mağaranın turizme açılması için çabaladıklarını belirten Sarıcakaya Belediye Başkanı Faruk Güler, bunun için izlenilecek yolları anlattı. 
"Düden Mağaramız, Sarıcakaya ilçemizin Beyyayla Mahallesi sınırları içerisinde yer alıyor. Ama bu mağaranın daha önce gruplandırması yapılmadığı için şu anda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın envanterinde böyle bir mağaranın kayıtları yok. Yani bu da şu anlama geliyor; bakanlığımızın envanterinde böyle bir mağaranın gerçekliği şu anda mümkün değil. Dolayısıyla bizim önce buradan hareket etmemiz gerekiyordu. 2 yıldır bu mağaranın tescili ile alakalı uğraşılar verdik. Gruplandırması MTA tarafından yapılacak ve inşallah mağaramız Kültür ve Turizm Bakanlığımız envanterine alınacak. Mağaramız 425 metre uzunluğunda ve mahallemizden 2 kilometre dışarıda kalıyor. Mağaraya giden bu yolun inşallah yapılan projeler kapsamında ’Engelsiz mağara’ olarak turizme açılmasını sağlayacağız. Mağaramız 3. derecede arkeolojik sit alanında bulunuyor. En yüksek alanı 36 metre, en güzel yanı ise bakir bir mağara olması".
sarıcakaya ipek böceği ile ilgili görsel sonucu
HEDEF İPEK BÖCEKÇİLİĞİNDE DE TÜRKİYE'NİN MERKEZİ OLMAK
Eskişehir’in ’Akdeniz’i olarak bilinen Sarıcakaya’da, tarımsal alanın yanında ipek böcekçiliği üretiminde de tekrar Türkiye’nin merkezi olabilmek için düğmeye basıldı. Bu kapsamda Mayıslar Mahallesi’ni Türkiye’nin ipek böcekçiliği üretimi merkezi haline getirebilmek amacıyla yapılacak projeleri geliştirilmiş. 
Sarıcakaya’da 10 dönümlük bir arazi üzerinde 50 paketlik besleme evleri kuruluyor. Sarıcakaya sınırları içinde de proje yaygınlaştırarak hem dar gelirli kadınlara ek gelir kapısı açılacak hem de ipek böceği üretiminde bir artış yakalamak hedefleniyor.
İpek böcekçiliği konusunda tüm hizmetlerin ücretsiz olarak sağlandığı hatırlatan Güler, “Bizde tarımsal alanın yanı sıra şimdi ipek böcekçiliği üretiminde de nasıl ve ne şekilde Türkiye’nin merkezi haline gelebiliriz bunun projelerini yapmaktayız” dedi.
SARICAKAYA'DAN TURİZM ATAĞI
Tarımı ve iklimi ile Eskişehir’in ilçeleri arasında farklı bir konumda olan Sarıcakaya’da adeta turizm atağı başlatıldı.
Bursa, Eskişehir, Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından yapılan hibelerle ilçenin adı turizmde de duyulmaya başlarken, Sarıcakaya Belediye Başkanı Faruk Güler, yeni projelere imza atmaya hazırlanıyor. 2015 yılında başlayan turizm öyküsünü özetleyen Başkan Güler, "2015 yılında biz kar amacı gütmeyen kuruluşlar kapsamında yapılan duyuruyla, BEBKA projesine müracaat ettik. Burada 3 proje yapmıştık. Bunlardan bir tanesi kabul gördü. Bu da ATV motor, Sarıcakaya zaten mikro klima iklimi ve tarımı ile zaten öndeydi, buna ilaveten de turizm alanında ilçemizin adını sadece Eskişehir’de yerelde değil, aynı zamanda tüm illerimize ve yurt dışına duyurma gayreti içinde olacağız. Tabi biz bunu sadece ATV ile sınırlamıyoruz. İlk göreve geldiğimiz yıllarda yapmış olduğumuz Kano Spor Kulübü, meyvelerini vermeye başladı. Bakanlığımızdan 10 tane kano aldık. Bunlar akarsu kanoları, diğer kanolardan farklı. Bu kanolarla burada bir takım etkinlikler tertip ediyoruz. “Akarsuda kano yaparak bir marka haline gelmek istiyoruz. Bunun çabası içindeyiz. Kano Federasyonu ile görüşmeler yaptık. Bundan sonraki yıllarda burada kano yarışları yapabilir miyiz? Bunları konuştuk ve çok olumlu baktılar. Kısmetse 2019 yılında Türkiye kano yarışları burada yapılacak. Kanoların iniş, biniş yerlerinin yapıldı ve yarışçıların yarışacağı güzergahlar var. Spor İl Müdürlüğü’nün amatör yarışlarda antrenör görevlendirdi. Uluslararası müsabakalara hazırız.  Bununla alakalı yine kano kulüplerini, doğa kulüplerini ilçemize davet edeceğiz. İnşallah burada bu yıl ilki extreme sporlarıyla düzenlenecek bir festival tertip etmeyi istiyoruz" dedi.


DOĞAL GÖRÜNÜMLERİYLE DİKKAT ÇEKİYOR
Sarıcakaya Belediyesi’nin okul bahçelerine, yol kenarlarına ve halkın yoğun olarak kullandığı alanlara yaptırdığı çeşmeler, doğal görünümleriyle dikkat çekiyor. Çeşmeleri çam ağacından el işçiliği ile oyularak yapılmış.
Çeşme yapımında teknolojik bir aletin kullanılmadığına dikkat çeken Başkan Güler, "Çeşmelerin otantik bir farkının olmasını istiyoruz. Bu bakış farkıyla, çeşmeleri sıradan ve endüstriyel ürün olmaktan çıkarak, daha doğal bir şekilde kullanıma açıyoruz. Bu noktada sağ olsun teknik ekibimiz çeşmelerimizin imalatına başladı. Tamamen el işçiliği olduğu için de, biraz zaman alıyor. Bir çeşmenin imalatı hemen hemen 1 hafta ile 10 gün arasında sürebiliyor. Osmanlı’da her mahallede bir sebil vardı. Hatta Osmanlı kuşlara bile sebil yapmıştı. Bu ince düşünceli imparatorluğun torunlarıyız. Geçmişimizdeki bu örneklerden kendimize pay çıkarıyoruz. Tabi biz onlar kadar olamayız. En azından izlerinden gittiğimizi göstermemiz gerekiyordu. Bu yüzden çeşmelere de büyük önem veriyoruz" şeklinde konuştu.


ŞÖFÖRLER ÇEŞMESİ YENİ YÜZÜYLE İLGİ ODAĞI OLDU
Sarıcakaya Belediyesi Dağküplü Mahallesi sınırları içinde kalan Şoförler Çeşmesi yeni modern yüzüyle ilgi odağı oldu. Sarıcakaya Belediyesi Fen İşleri Acil Müdahale ekipleri, tarafından yaklaşık 2 kilometre uzunluğunda yeni içme ve kullanım suyu hattı çekilerek tekrar hizmete açılan Şoförler Çeşmesi, piknikçilerin uğrak mekanları arasına girdi. Sarıcakaya’ya gelen ziyaretçilerin mola verdiği bir mesire alanı konumunda bulunan Şoförler Çeşmesi’nin yeni modern görünümü de büyük beğeni topluyor.

İLKEL GÖRÜNTÜDEN KURTULDU
Şoförler Çeşmesinin 50 yıldır ilkel bir konumda Sarıcakaya yolu üzerinden geçenlere hizmet verdiğini hatırlatan Güler, “Biz bu ilkel görünümünden çok rahatsız olduk. 2 kilometre uzunluğunda yeni içme ve kullanım suyu hattını çekerek ve kendi imkânlarımızla yaptığımız bu bölgeyi bir mesire alanına dönüştürdük. İlçemize gelen tüm yerli ve yabancı önce burada kısa bir mola verip hem su içiyor hem de dinlenerek yollarına devam etmiş oluyor” dedi.   
 

Haber Sadi Seda

Son Güncelleme: 29.09.2018 11:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner75

banner96